Rekonstrukce bytu v Hostivaři

Rekonstrukce bytu v Hostivari
sezení v obývacím pokoji

 

Rekonstrukce bytu v Hostivaři

 

Místo: Praha, Česká republika
Typ: rekonstrukce interiéru
Velikost: podlahová plocha bytu (GIFA): 90 m2
Klient: soukromá osoba
Tým: COLLARCH - Ondřej Janků, Veronika Kommová, Kasimir Suter Winter

 

Zadáním rekonstrukce bytu pro mladý manželský bylo vytvořit prostorný obytný prostor s kuchyní a upravit byt tak, aby v něm v budoucnu mohli pohodlně bydlet s dětmi. Výhodou bytu je orientace obývacího pokoje s lodžií na jih směrem do ulice. Stávající kuchyně a pokoj mají okna na sever do klidného dvora. Konstrukce domu ze železobetonových panelů s vnitřní nosnou stěnou do značné míry definuje vnitřní dělení bytu, ale mimo to umožňuje libovolné uspořádání příček.

Návrh se soustředil na maximální využití potenciálu obou lodžií, které rozšiřují obytnou plochu bytu. V případě obývacího pokoje rozšiřujeme stávající okenní otvor na maximální možnou velikost a vkládáme do něj velkorysé posuvné dveře. Dřevěná paluba lodžie tak plynule přechází v dřevěnou lavici v interiéru, která doplňuje odpočinkovou zónu obývacího pokoje s pohovkou a křesly.

 

Hostivar pred rekonstrukci
před rekonstrukcí
Hostivar po rekonstrukci
po rekonstrukci

1 - předsíň 6 m2, 2 - obytný prostor 30 m2, 3 - lodžie 5 m2, 4 - šatna 9 m2, 
5 - pracovna / dětský pokoj 10 m2, 6 - pokoj pro hosty / dětský pokoj 10 m2, 7 - lodžie 4 m2, 8 - ložnice rodičů 17 m2, 9 - koupelna 4 m2, 10 - WC 2 m2, 11 - komora 3 m2

 

Obývací část, ložnice rodičů a zázemí tvoří fixní část dispozice, prostory budoucích dětských pokojů jsou maximálně variabilní, aby umožnily rozličné využití - jeden velký pokoj, dva propojené nebo oddělené pokoje (ať už pro děti, pro hosty, nebo jako pracovny rodičů). Dělící příčka mezi oběma místnostmi je proto lehká a jednoduše demontovatelná.

Dispozici bytu obohacujeme o vnitřní "obíhačku", která pocitově zvětší prostory bytu. Rodina tak nově může využít prostorné šatny spojené s knihovnou a kuchyní. Prostor šatny a předsíně nepřímo osvětlujeme mléčným prosklením dveří do dětských pokojů.

 

Obyvaci prostor
Obývací prostor propojený s lodžií

 

V obývacím pokoji necháváme rodině prostor pro libovolné uspořádání volně stojícího nábytku - pohovku, stůl i křesla lze libovolně přesouvat a vytvořit tak zázemí pro domácí kino, rodinnou oslavu nebo maximálně volnou plochu pro dětské hry. Zároveň zde počítáme s prostorem pro množství pokojových rostlin, které má rodina v oblibě. Rostliny v nádobách umisťujeme na stěnu, abychom ušetřili cennou podlahovou plochu, usnadnili jejich zalévání a vytvořili osobitý interiérový prvek.

Vnitřní vybavení bytu uvažujeme v tlumených barvách, které dají vyniknout jemným texturám dřeva, omítky nebo stěrky. Dřevěná paluba lodžie přechází přes lavici i na podlahu obytné části a ložnic. Podlahy vstupních prostor a zázemí bytu jsou zcelené stěrkou, která v koupelně přechází i na stěny a vytváří bezesparý jednoduše udržovatelný povrch. 

 

Hostivar axo 2
Axonometrie - pohled na jižní fasádu
Hostivar axo 1
axonometrie - pohled na severní fasádu

 

Obyvaci prostor
Kuchyňský kout s knihovnou