Rekonstukce bytu v Karlíně

COLLARCH - Kitchen and Dining Area
Kuchyň a jídelna, Foto: Peter Fabo

 

REKONSTRUKCE BYTU V KARLÍNĚ

Místo: Praha, Česká Republika
Typ: rekonstrukce interiéru
Velikost: HPP: 120 m2.
Klient: undisclosed
Tým: COLLARCH, Martin Ptáčník, Ondřej Janků

 

Mladá rodina zakoupila byt v novostavbě bytového domu v Praze-Karlíně. V prostorném a logicky uspořádaném bytě však noví majitelé postrádali originalitu a specifičnost. Rozhodli se proto formou rekonstrukce vdechnout bytu vlastní identitu.

K realizaci svých vizí přizvali ke spolupráci architekty.

Těm se společně s investory, kteří se nebáli hledat netypická řešení, podařilo s poměrně omezeným rozpočtem vytvořit jedinečný interiér s jednoduchou až industriální estetikou, kombinující průmyslové a recyklované materiály s designovými produkty, ale také s množstvím originálních kousků z dílny Collarch. Vůle experimentovat dala vzniknout materiálově zajímavým vestavným skříním, atypickému obložení stěn, snové ložnici a surrealistické kuchyni.

 

Floorplan After Reconstruction
Po rekonstrukci

1 - Vstupní hala, 2 - chodba, 3 - pokoj, 4 - obývák a kuchyň, 5 - manželská ložnice, 6 - průchozí šatna, 7 - koupelna, 8 - WC, 9 - prádelna, 10 balkón

 

COLLARCH Living Room
Obývací pokoj; Foto: peter Fabo
COLLARCH Room
pokoj s vestavnou nábytkovou stěnou; Foto: peter Fabo
COLLARCH Bedroom
Manželská ložnice; Foto: peter Fabo

 

Kromě specifických požadavků na design bylo cílem vytvořit interiér s dostatkem úložného prostoru, tak, aby při běžném užívání byl byt bez viditelných zbytečností, předmětů vystavených v poličkách a nepořádku.

Předsíň je od podlahy, přes stěny, až po strop pokryta tmavým zátěžovým kobercem. Vymezuje vstupní zónu a přispívá k tlumené akustice bytu.

Vestavný nábytek v chodbě a v pokojích je vyroben z konstrukčních desek PackWall, jež jsou lisovány z recyklovaných Tetra Paků. Kromě kladných ekologických aspektů a nízké pořizovací ceně vynikají svou specifickou texturou a barevností, která vtiskla chodbě a pokojům nezaměnitelný styl.

 

 
 

 

Old vs. New; Photo Alex TImpau
Kuchyň s kuchyňskou nikou; Foto: peter Fabo

 

COLLARCH - Kitchen Area
Detail kuchyně; Foto: COLLARCH
COLLARCH Kitchen Area
Detail kuchyně; Foto: COLLARCH
COLLARCH - Kitchen Area
Detail kuchyně; Foto: COLLARCH

 

Nepravidelný půdorys ložnice rodičů je zcelen světlým obvodovým závěsem okolo manželské postele. Kromě příjemné intimní zóny tak vzniká i nika pro věšák na oblečení, kterou závěs šikovně zakrývá. Spolu s průchozí šatnou rodičů, jež je celá obložena kobercem s delším chlupem, odkazují na ikonický design ložnice Adolfa a Liny Loosových a vytvářejí smyslný a křehký charakter noční zóny interiéru.

Nejvýraznějším bodem bytu je obývací pokoj s kuchyní. Tomu dominuje skulpturální kuchyňský deska, která je zároveň jídelním stolem pro několik osob. Nepravidelný tvar desky je doplněn menším objektem podobně nahodilého tvaru, který doslova přetéká na přilehlou zeď z betonových tvárnic a tvoří pracovní a omyvatelnou plochu okolo kuchyňského dřezu. Úložné prostory, trouba, chladnička na víno a barové stoličky jsou skryty pod deskou a zahaleny šedivou textilií. Tyto měkké, organické, až náhodné formy stojí v kontrastu s jinak ortogonálním a střídmým interiérem pokoje.

 

 

Collarch - Entrance and Living Area
Vstupní část s průhledem do pokoje, Foto: Peter Fabo

 

Lednice, mrazák, myčka a další úložné prostory jsou navrženy jako černá nika v boku pokoje. Otvírání lednice, mrazáku a myčky je řešeno atypickou úchytkou navrženou a vyrobenou v dílně Collarch.

Interiér je doplněn řadou na míru navržených zámečnických prvků. Mezi nejvýraznější z nich se řadí atypické stropní světlo v obývacím pokoji a digestoř nad kuchyňskou deskou, řešených v podobné industriální estetice.

Dalšími jsou domovní rozvody zvýrazněné obkladem z plechových dílců nebo na míru navržené minimalistické barové stoličky.

Realizace je zajímavým příkladem toho, jak odvážný a experimentální přístup k navrhování interiéru může vdechnout jedinečnost a specifický charakter kvalitní, ale jinak generické a unifikované bytové zástavbě.

 

COLLARCH - Living area detail
pokoj - vestavná skříň; Foto COLLARCH
COLLARCH - Living area detail
Pokoj - Detail; Foto COLLARCH
COLLARCH - Living area detail
Pokoj - detail; Foto COLLARCH

 

COLLARCH - Kitchen detail
Kuchyňská nika - úchytky na míru z dílny Collarch; Foto: Peter Fabo
COLLARCH - Kitchen detail
Kuchyňská nika - úchytky na míru z dílny Collarch; Foto: Peter Fabo
COLLARCH - Furniture Detail
Barová židle na zakázku z dílny Collarch; Foto: Peter Fabo